Informare privind beneficiile de asistență socială

Nr. 8988 din 22.10.2024

INFORMARE

În conformitate cu prevederile art.9 alin.9 din Legea asistenţei sociale nr. 292/2011, cu modificările și completările ulterioare, ”beneficiile de asistenţă socială finanţate din bugetul de stat şi, după caz, din bugetele locale pot fi acordate sub rezerva achitării de către beneficiar a obligaţiilor de plată faţă de bugetul local şi pot fi executate silit doar în condiţiile prevăzute de actele normative care le instituie şi numai în cazurile expres prevăzute de acestea.”

Principalele tipuri de beneficii de asistență socială sunt:

1. Beneficiile de asistenţă socială pentru prevenirea şi combaterea sărăciei şi riscului de excluziune socială:

Sprijin pentru incluziune;
Ajutorul  pentru încălzirea locuinței;
Sprijin pentru familia cu copii;
Ajutoare de urgenţă susţinute din bugetul de stat.

2. Beneficiile pentru susţinerea copilului şi a familiei au în vedere naşterea, educaţia şi întreţinerea copiilor:

Alocaţia de stat pentru copii;
Alocaţia de plasament;
Indemnizaţia pentru creşterea copilului;
Stimulentul de inserţie;
Indemnizația lunară aferentă concediului de acomodare.

3. Beneficiile de asistenţă socială pentru sprijinirea persoanelor cu nevoi speciale:

Drepturi acordate persoanelor cu handicap în conformitate cu Legea nr. 448/2006;
Bugetele personale complementare acordate lunar persoanelor cu handicap;
Indemnizaţia lunară de hrană HIV/SIDA;
Indemnizaţia lunară acordată persoanelor cu handicap grav şi accentuat;
Indemnizaţia lunară de însoţitor pentru persoanele cu handicap vizual;
Alocaţia lunară de hrană pentru copiii cu handicap de tip HIV/SIDA.

Având în vedere aceste prevederi legale, rugăm beneficiarii de asistență social să își achite obligațiile de plată față de bugetul local.

PRIMAR                                                                             SECRETAR general u.a.t.

BÉRES János                                                                           KERTÉSZ István-András